• Uczniowie naszej szkoły odbierają Stypendium Prezesa Rady Ministrów

     • W dniu 8 grudnia 2022 r. uczniowie: Piotr Jaworski z klasy IV TBFG i Konrad Zatorski z klasy III TD za osiągnięte wysokie wyniki w nauce i wzorowe zachowanie odebrali stypendium ufundowane przez Prezesa Rady Ministrów — Mateusza Morawieckiego.

      Uroczyste wręczenie dyplomów i pamiątek ufundowanych przez Prezesa PKN Orlen — Daniela Obajtka odbyło się w Muzeum Diecezjalnym w Płocku.

     • Paweł Matczak wygrywa arcytrudny Konkurs Wiedzy o Płocku

     • Młodzieżowa Rada Miasta Płocka przygotowała i przeprowadziła „Konkurs Wiedzy o Płocku”. Odbył się on w Auli Urzędu Miasta Płocka 29.11.2022 r.

      Konkurs skierowany został do uczniów klas VII–VIII szkół podstawowych i uczniów ze szkół ponadpodstawowych. Celem konkursu była promocja miasta wśród młodych ludzi, podniesienie wiedzy o historii i kulturze miasta oraz rozwijanie zainteresowań historycznych.

      Obszar wiedzy, którą trzeba było posiąść był ogromny: historia, położenie, symbole, główne atrakcje, wielcy Płocczanie, osoby pełniące funkcje polityczne w Płocku.

      Mieliśmy tylko miesiąc na przygotowanie się do zmagań. Czterech uczniów: Paweł Matczak, Joachim Karaczewski, Mateusz Kęsy i Bartosz Śmigielski rozpoczęli działania.

      Paweł zgłosił gotowość do ciężkiej pracy, a także do uczestnictwa w zmaganiach konkursowych.

      Spotykaliśmy się i dzieliśmy wiedzą. Uczniowie opracowali zagadnienia. Nauczycielka przeprowadziła lekcję muzealną na ekspozycji — Historia Płocka w Muzeum Mazowieckim. Młodzież zgłębiła wiedzę w piątkowe popołudnie chętnie i z zapałem.

      Do konkursu stanęło 29 zawodników. Paweł okazał się najlepszy. Zajął pierwsze miejsce w pierwszej edycji. Pytania były różnorakie: zamknięte, otwarte, ikonograficzne. Nagrody, które otrzymał to czytnik Amazon Kindle i bardzo interesujące książki historyczne.

      Każdy konkurs to wysiłek, ale konkursy historyczne o naszym mieście z 1000 letnią historią to arcytrudne przedsięwzięcie.

      Honorowym Patronem konkursu był Prezydent Miasta Płocka Andrzej Nowakowski.

     • „Głos zza krat”

     • W dniu 24.11.2022 r. dzięki współpracy naszej szkoły ze Stowarzyszeniem na rzecz edukacji osób wykluczonych społecznie o nazwie „BUSOLA” oraz z Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Płocku, trzynastu uczniów z klas drugich pod opieką Pana Jakuba Łopatowskiego i Piotra Kulińskiego wzięło udział w projekcie „Głos zza krat” na terenie Zakładu Karnego w Płocku. Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku 14–19 lat i ma na celu wskazanie młodym ludziom właściwej drogi w życiu i uświadomienie im, że nawet mały błąd może skończyć się poważnymi konsekwencjami.

      Uczniowie po odprawie bezpieczeństwa skierowali się do sali lekcyjnej mieszczącej się na terenie CKU, gdzie czekało na nich trzech osadzonych uczęszczających do szkoły w trakcie odbywania wyroku pozbawienia wolności. Więźniowie podczas spotkania opowiadali o swoim życiu oraz o tym jak, niejednokrotnie, nietrafny wybór może mieć negatywne skutki w dalszym życiu, bądź zrujnować je całkowicie. Uczniowie mogli zadawać osadzonym pytania na które Panowie starali się odpowiadać wyczerpująco. Po rozmowie ze słuchaczami CKU, uczniowie naszej szkoły obejrzeli film przedstawiający jak wygląda życie w Zakładzie Karnym w Płocku.

      Po rozmowie odbytej w sali lekcyjnej, odwiedzający płocki zakład karny mieli okazję przejść przez oddział mieszkalny, zobaczyć warsztat terapii zajęciowej w oddziale siódmym, gdzie zobaczyli między innymi witraże, rzeźby i obrazy oraz inne prace wykonane przez osadzonych. Po obejrzeniu prac i przejściu przez dziedziniec ZK, grupa miała możliwość zobaczyć cały zakład karny w kamerach monitoringu więziennego.

      Tego typu wyjście było bardzo wartościowe, pouczające i skłaniające młodzież do refleksji.

     • Wycieczka do Warszawy

     • 14 listopada uczniowie klas 3TA, 3TE, 4TEP pod opieką Magdaleny Włodarskiej, Ewy Wiśniewskiej, Tomasza Wieteski i Aleksandry Zagroba odwiedzili pierwsze w Europie miejsce dla młodzieży, w którym edukuje się jak prawidłowo postępować z elektrośmieciami — Centrum Elektroekologii w Warszawie.

      W czasie warsztatów młodzież przypomniała sobie jakie metale należą do grupy metali rzadkich, jakie jest ich zastosowanie i jakie znaczenie w ich kontekście ma ElektroEkologia.  Biorąc udział w interaktywnym quizie uświadomiono nam dlaczego warto przekazywać elektrośmieci do recyklingu, jak postępować ze zużytym sprzętem elektronicznym i elektrycznym, a także jakie są konsekwencje i niebezpieczeństwa dla amatorów wydobywania cennych kruszców z elektroniki. Gratulujemy zwycięzcy quizu wiedzy i  dziękujemy Centrum ElektroEkologii za ciekawe spotkanie zachęcające nas do wypracowania prawidłowych ekonawyków.

      Zaopatrzeni w wiedzę z ekologii wyruszyliśmy z panią przewodnik na Powązki. Powązki to nawet nie jest cmentarz, tylko teren na pograniczu Woli i Żoliborza, na którym znajduje się aż siedem nekropolii. Cmentarz Powązkowski nazywany zwyczajowo Starymi Powązkami przy ul. Powązkowskiej 1 oraz Cmentarz Wojskowy na Powązkach przy ul. Powązkowskiej 43/45 to największe z nich, najczęściej odwiedzane i w wyobraźni wielu osób połączone w jedno wielkie miejsce pamięci o historii, walce o wolność oraz najwybitniejszych polskich obywatelach. Wsłuchani w opowieść przewodnika odbyliśmy wędrówkę Aleją Zasłużonych, dotarliśmy do kwatery powstańców styczniowych, kwatery obrońców Warszawy 1939, Dolinki Katyńskiej i pomnik Gloria Victis oraz kwatery zgrupowań bojowych walczących o Warszawę w 1944 r.

      Z nową wiedzą, w nieco nostalgicznym nastroju, trochę zmęczeni ale zadowoleni wracaliśmy do Płocka. Teraz czekamy na kolejną wycieczkę…

     • Obchody Święta Niepodległości

     • W miesiącu Listopadzie uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Płocku w sposób wyjątkowy pamiętają o swoim kraju. Młodzież z Koła Historycznego i członkowie Samorządu Uczniowskiego odwiedzili groby żołnierzy poległych w czasie wojny zapalając biało-czerwone znicze. Szkoła została także udekorowana w patriotyczne barwy i symbole wykonane przez uczniów oraz nauczycieli. W dniu 10.11.2022 roku społeczność Szkoły wysłuchała audycji upamiętniającej 104 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, a o godzinie 12:00 wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego”. Dziękujemy wszystkim, którzy w tych dniach aktywnie włączyli się w obchody Święta Niepodległości.

     • Liga Lekkoatletyczna Szkół Średnich

     • W dniach 3 i 27 października na Stadionie Miejskim w Płocku odbyły się dwa rzuty Ligi Lekkoatletycznej Szkół Średnich w ramach Młodzieżowej Ligi Sportu. Cały cykl Ligi odbył się w październiku gdyż na wiosnę jest planowany remont stadionu. Zawody były organizowane przez płocki MOSiR, uczestniczyło w nich 11 szkół średnich z Płocka. Nasza 14-osobowa reprezentacja zajęła wysokie 3 miejsce zdobywając łącznie 1758 punktów. Wszyscy lekkoatleci z „Elektryka” wykazali się dużym zaangażowaniem poprawiając swoje wyniki z pierwszego rzutu i awansując z 5 na 3 miejsce. Szczególnie wyróżnili się zawodnicy ze sztafety 4×100 m: Paweł Matczak, Kacper Milczarski, Sebastian Jarzębowski i Szymon Woźniak, którzy zajęli 3 miejsce z czasem 48,53 s. Bardzo dobre wyniki osiągnęli także: Kacper Milczarski na 100 m — 11,94 s oraz Tymoteusz Grzegorowski na 400 m — 59,70 s.

      Opiekunem drużyny lekkoatletycznej jest M. Stępniewski.

      Wyniki indywidualne:

      100m
      Lipiński Filip — 3TBCF — 12,16s
      Matczak — 3TBCF — 12,20s
      Milczarski Kacper — 3TBCF — 11,94s

      400m
      Grzegorowski Tymoteusz — 4TBFP — 59,70s
      Kaźmirski Julian — 1abc — 62,04s
      Sieciński Mikołaj — 3TBCF — 62,44s

      1500m
      Sobczak Roland — 4TDP — 5min 14,39s
      Kamiński Jakub — 4TEP — 5min 56, 47s
      Strupczewski Paweł — 4TEP — 5min 31,95s

      Pchnięcie kulą 5kg
      Czapski Jakub — 4TAP — 10,15m
      Krajewski Adam — 4TEP — 10,09m
      Mataliński Łukasz — 4TEP — 10,10m

      Skok w dal
      Jarzębowski Sebastian — 2TC — 5,03m
      Woźniak Szymon — 2TC — 5,13m

      Sztafeta 4×100m
      Matczak Paweł — 3TBCF — 48,53s — 3 miejsce
      Milczarski Kacper – 3TBCF
      Jarzębowski Sebastian — 2TC
      Woźniak Szymon — 2TC

      Naszą szkołę w pierwszym rzucie Ligi reprezentowali także: Mateusz Niski z klasy 4TDP w sztafecie 4×100m oraz Kacper Dąbrowski z klasy 2 TC w skoku w dal.

      Wyniki drużynowe po dwóch rzutach Ligi:

      1. I LO CNB „Fenix” Płock — 1999 pkt.
      2. ZSCE — 1952 pkt.
      3. ZSZ im. M. Skłodowskiej-Curie — 1758 pkt.
      4. ZST — 1752 pkt.
      5. LO im. W. Jagiełły — 1716 pkt.
      6. III LO — 1589 pkt.
      7. ZSB Nr 1 — 1565 pkt.
      8. I LO PUL Płock — 1464 pkt.
      9. LO im. S. Małachowskiego — 1326 pkt.
      10. ZSUiP — 761 pkt.
      11. IV LO — 232 pkt.
     • Staż zagraniczny dla elektryków z programu „Szkoła Nowoczesnych Technologii” — praktyki w Dronetools i program kulturowy

     • ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​W dniach 19.06.2022 r.–03.07.2022 r. 18 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Płocku w zawodzie technik elektryk i elektryk wyjechało na staż zagraniczny do Hiszpanii. Praktyki odbyły się w Sewilli w firmie Dronetools. Tematyką szkolenia było: „Konstruowanie i programowanie dronów”. Opiekunami podczas stażu byli Katarzyna Siemieniako i Marcin Pocheć.

      Dronetools S.L. to firma specjalizująca się w produkcji dronów. Założona została w 2012 roku. Oferuje najwyższą jakość, współpracę i innowacje. Staraniem firmy jest stanie się pionierem w branży produkcyjnej RPA. W warsztatach Dronetools formowane są włókna węglowe, aluminium i tworzywa sztuczne przy użyciu najnowszej technologii, aby stworzyć każdy dron, zachowując przy tym standardy przemysłu lotniczego.

      Uczniowie mieli również możliwość zwiedzenia Kadyksu (hiszp. Cadiz) — miasta leżącego nad Oceanem Atlantyckim, jednej z najstarszych osad na półwyspie iberyjskim. Był on i jest najważniejszym portem w Hiszpanii. Oprócz tego praktykanci zwiedzili Arenę Byków w Sewilli, Pałac Królewski Alkazar oraz stadion piłkarski Sewilli.

      Był to już 4 wyjazd z projektu „Szkoła Nowoczesnych Technologii”, realizowanego przez naszą szkołę od 1 października 2020 r. Projekt jest całkowicie finansowany z projektu Unii Europejskiej „Ponadnarodowa mobilność uczniów i kadry kształcenia zawodowego” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

      Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

     • Film z budowy pojazdu e-Buggy w Hiszpanii

     • Zapraszamy do obejrzenia filmu z budowy pojazdu z napędem elektrycznym (e-Buggy) podczas dwutygodniowych praktyk w Hiszpanii, które odbyły się w dniach 16–30 kwietnia 2022 r. w Sewilli. Na praktyki przyjęła nas szkoła Colegio Salesiano Santisima Trinidad. Wyjechali uczniowie z klas trzecich i drugich w zawodzie technik mechanik i technik pojazdów samochodowych.

      Był to już 3 wyjazd z projektu „Szkoła Nowoczesnych Technologii”, realizowanego przez naszą szkołę od 1 października 2020 r. Projekt jest całkowicie finansowany z projektu Unii Europejskiej „Ponadnarodowa mobilność uczniów i kadry kształcenia zawodowego” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

     • Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej

     • „(…) Młody człowiek jest wrażliwy na prawdę, sprawiedliwość, piękno, na inne wartości duchowe. Młody człowiek pragnie odnaleźć siebie samego, dlatego szuka, czasem burzliwie szuka, prawdziwych wartości i ceni tych ludzi, którzy ich nauczają i według nich żyją. (…)”

      — Jan Paweł II

      Z okazji Dnia Edukacji Narodowej kieruję w stronę wszystkich Nauczycieli i Pracowników Administracji oraz Obsługi najserdeczniejsze podziękowania za pracę pełną poświęceń, za cierpliwość i zrozumienie, za kreatywność, za pasję i zaangażowanie wkładane w wychowanie młodego pokolenia. Podjęliście się wielkiego zadania przekazywania wiedzy i wychowania powierzonych wam dzieci i młodzieży. Stoicie przed trudnym oraz poważnym wyzwaniem. Młodzi was potrzebują. Oni poszukują wzorców, które byłyby dla nich punktem odniesienia. Oczekują odpowiedzi na wiele zasadniczych pytań, jakie nurtują ich umysły i serca, a nade wszystko domagają się od was przykładu życia. Trzeba, abyście byli dla nich przyjaciółmi, wiernymi towarzyszami i sprzymierzeńcami w młodzieńczej walce. Pomagajcie im budować fundamenty pod ich przyszłe życie.

      Życzę, aby dotychczasowe działania były źródłem satysfakcji i stały się inspiracją do podejmowania nowych wyzwań. Życzę codziennego optymizmu oraz samych dobrych dni.

      Z wyrazami szacunku
      mgr Krzysztof Podraska
      Dyrektor ZSZ MSC w Płocku

     • City Coders Hackathon Płock 2022

     • W dniach 24–25 września 2022 r. odbyła się V edycja maratonu programistycznego City Coders Hackathon Płock. Drugie miejsce zajęła drużyna uczniów naszego Technikum — TDP DEVELOPMENT w składzie Roland Sobczak, Maciej Żuk, Mateusz Borucki. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Pozostałe drużyny KRZYŻACY (Wiktor Łączny, Wiktor Lutowski, Karol Serwiński), PAYK PROGRAMMERS (Mateusz Smolarek, Marcel Fusik, Adam Rosmanowski) oraz mieszana z III LO NOSATECH (Sebastian Ozimkowski) też wykazały się dużymi umiejętnościami programistycznymi i wspaniałymi pomysłami na aplikacje.

      W bieżącej edycji brało udział 27 drużyn. Wśród nich 3 z naszej szkoły i jedna mieszana z III LO (łącznie 10 osób). Maraton to fantastyczna nauka i zabawa. Stymuluje przedsiębiorcze myślenie, wychwytuje talenty, rozwija pasje i daje możliwości sprawdzenia się w środowisku programistycznym. Duch rywalizacji aktywizuje uczniów do intensywnego działania. Uczestnicy bez przerwy pracowali nad swoimi projektami aplikacji mobilnych. Rozpoczęli w piątek o 9:00 a zakończyli prace około godziny 16:00. Następnie musieli  zaprezentować projekty przed komisją. Ogłoszenie wyników nastąpiło około 20:00.

      Szczegóły konkursu na stronie hackathon.plock.eu.

     • Płockie Forum Gospodarcze 2022

     • Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do uczestnictwa w Płockim Forum Gospodarczym, które odbyło się 22.09.2022 roku na terenie filii Politechniki Warszawskiej przy ul. Łukasiewicza w Płocku. Podczas tego wydarzenia biznesowego mogli zaprezentować pojazd z napędem elektrycznym. Jazdy testowe odbywały się na holu głównym Politechniki Warszawskiej oraz na parkingu uczelni. E-buggy wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczestników forum. Wiele osób skorzystało z możliwości jazdy testowej.

      Auto elektryczne zostało zbudowane od podstaw na warsztatach szkolnych przez uczniów klas o kierunkach technik pojazdów samochodowych, elektromechanik pojazdów samochodowych i technik elektryk pod kierunkiem nauczyciela przedmiotów zawodowych Jarosława Rumianowskiego.

      Budowa pojazdu była kontynuacją praktyk zagranicznych w Hiszpanii, które odbywali uczniowie naszej szkoły z projektu unijnego „Szkoła Nowoczesnych Technologii” realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER). Projekt został napisany przez nauczycieli: p. Małgorzatę Jeziorską i p. Katarzynę Siemieniako.

     • Obchody Dnia Sybiraka

     • W dniu 17.09.2022 r. w Płocku, obchodzony był Dzień Sybiraka. Uroczystości odbyły się przy Memoriale Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym. Memoriał Sybiraków upamiętnia Polaków zamordowanych przez NKWD w 1940 roku w obozach w Katyniu, Charkowie i Miednoje, a także Kresowiaków wywiezionych wgłąb ZSRS w czasie II wojny światowej.

      Na uroczystościach obecny był poczet sztandarowy naszej szkoły (Łukasz Sulkowski, Jakub Rybski oraz Paweł Walczak — 2TA).

      Opiekun pocztu: Artur Kapela

     • Praktyki w Hiszpanii dla techników mechaników i techników pojazdów samochodowych

     • Zapraszamy do obejrzenia gorącej relacji z pobytu uczniów naszej szkoły na praktykach w Hiszpanii, które odbyły się w dniach 16 kwietnia 2022 r.–30 kwietnia 2022 r. Relacja dokładnie ukazuje, jak uczniowie w zawodzie technik mechanik i technik pojazdów samochodowych oraz mechanik pojazdów samochodowych z wielkim zaangażowaniem tworzyli przez dwa tygodnie pojazd z napędem elektrycznym typu E-buggy.​​​​​​​​​​​​​​

      Na praktyki przyjęła nas szkoła z Sewilli Colegio Salesiano Santisima Trinidad. Jest to jedna z najstarszych szkół w Hiszpanii, która zajmuje się między innymi kształceniem w kierunkach technicznych. Opiekunami uczniów w Sewilli byli pan Rafał Lewandowski oraz pani Małgorzata Jeziorska.

      W czasie wolnym uczniowie zwiedzali Sewillę — stolicę Andaluzji, gdzie mieszkali i odbywali praktyki oraz Kadyks — pirackie miasteczko nad Oceanem Atlantyckim.

      Był to już 3 wyjazd z projektu „Szkoła Nowoczesnych Technologii”, realizowanego przez naszą szkołę od 1 października 2020 r. Projekt jest całkowicie finansowany z projektu Unii Europejskiej „Ponadnarodowa mobilność uczniów i kadry kształcenia zawodowego” Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

      Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z praktyk i zwiedzania Sewilli i Kadyksu.

     • Stypendia i zasiłki szkolne w roku szkolnym 2022/2023 dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Płocka

     • Stypendia szkolne na rok szkolny 2022/2023 dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Płocka

      Do ubiegania się o stypendium szkolne uprawnieni są uczniowie:

      1. Uczący się w szkołach publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkołach artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych — do czasu ukończenia kształcenia nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
      2. Zamieszkujący na terenie miasta Płocka.
      3. Pochodzący z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej (w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku dochód NIE PRZEKROCZYŁ 600 zł na osobę w rodzinie).

      Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego można pobierać w szkołach od 1 września 2022 r. oraz składać w szkołach do 15 września 2022 r.

      Rachunki rozliczające przyznane stypendium mogą obejmować wydatki poniesione po 1 lipca 2022 r.

      Zasiłki szkolne w roku szkolnym 2022/2023 dla uczniów zamieszkałych na terenie miasta Płocka

      Do ubiegania się o zasiłek szkolny uprawnieni są uczniowie:

      1. Uczący się w szkołach publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkołach artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych — do czasu ukończenia kształcenia nie dłużej jednak niż do ukończenia 24 roku życia.
      2. Zamieszkujący na terenie miasta Płocka.
      3. Pochodzący z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
      4. Przejściowo znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego.

      O zasiłek szkolny można ubiegać się w terminie nie dłuższym niż 2 miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego.

      Druki oraz szczegółowe informacje dotyczące pomocy materialnej można uzyskać w szkołach lub na stronie internetowej www.zjoplock.pl

     • List Ministra Edukacji i Nauki

     • Szanowni Państwo Dyrektorzy, Szanowni Nauczyciele i Drodzy Uczniowie,

      przed nami rok szkolny 2022/2023 — czas wielu nowych możliwości, odkrywania talentów, pogłębiania pasji i spełniania życiowych ambicji. Cieszę się, że już w tej chwili widoczne są efekty naszych kluczowych projektów i przedsięwzięć rozpoczętych jeszcze w ubiegłym roku szkolnym. Przed nami kolejne wyzwania, których celem jest stwarzanie młodym ludziom jak najlepszych szans do rozwoju. Zależy nam na tym, by każde z naszych działań było odpowiedzią na aktualne potrzeby dzieci i młodzieży, a także na wyzwania współczesności.

      Głęboko wierzę w to, że nowoczesna edukacja to klucz do przyszłego wzrostu rozwoju gospodarczego naszego kraju oraz przepustka do kariery zawodowej. Dlatego też dzięki naszemu programowi Laboratoria Przyszłości zapewniamy uczniom dostęp do innowacyjnego sprzętu. Drukarki 3D, mikrokontrolery, roboty i inne nowoczesne urządzenia znajdują się już niemal w każdej szkole podstawowej. Jestem przekonany, że jest to rzeczywiste wsparcie w budowaniu kompetencji, które pozwalają młodym ludziom na zdobycie wykształcenia na najwyższym poziomie. Laboratoria Przyszłości, czyli największa w historii polskiej edukacji inwestycja cyfrowa, objęła także szkoły niesamorządowe oraz szkoły polskie za granicą. Kontynuacją programu są Mobilne Laboratoria Przyszłości, czyli specjalnie wyposażone busy, które od września 2022 roku można będzie spotkać we wszystkich województwach. Przeszkoleni edukatorzy będą odwiedzać szkoły i prowadzić dla uczniów i nauczycieli lekcje w formule warsztatowej.

      Równie wielkim zainteresowaniem, już od momentu swojej inauguracji, cieszy się program Poznaj Polskę. Dzięki niemu w ubiegłym roku szkolnym bez mała pół miliona uczniów odwiedziło miejsca ważne dla rodzimej nauki, historii czy wspólnej kultury i tożsamości narodowej. Dlatego też to przedsięwzięcie, które w wyjątkowy sposób wspiera edukację patriotyczną, będzie kontynuowane również w tym roku.

      W ostatnim czasie wprowadziliśmy zmiany w podstawie programowej dla szkół ponadpodstawowych. Dotyczą one przedmiotów takich jak historia, edukacja dla bezpieczeństwa oraz wiedza o społeczeństwie, którą od 1 września na poziomie podstawowym zastąpi historia i teraźniejszość. Głównym założeniem HiT jest zaznajomienie ludzi młodych z najnowszymi wydarzeniami w kontekście dziejów Polski i świata. Nowy przedmiot ułatwi młodzieży ze szkół ponadpodstawowych poruszanie się w meandrach powojennej historii. Naszym celem jest nie tylko budzenie zainteresowania przeszłością, lecz także wyposażenie uczniów w umiejętności istotne z punktu widzenia świadomego funkcjonowania w społeczeństwie. Bez zdolności do krytycznej i racjonalnej oceny dziejów — trudno bowiem stanowić o postawach szacunku wobec dorobku cywilizacji europejskiej.

      Jednocześnie naszą ambicją jest zagwarantowanie osobom młodym wiedzy, która pozwoli im na zgłębienie tajników ekonomii, gospodarki i marketingu. W przyszłym roku szkolnym chcemy wprowadzić przedmiot biznes i zarządzanie. Jego program będzie oparty na wiedzy specjalistów z dziedziny zarządzania oraz na doświadczeniu przedsiębiorców.

      Nowy rok szkolny przynosi zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycieli w zakresie awansu zawodowego, oceny pracy oraz w niewielkim zakresie — czasu pracy nauczycieli. Ich celem jest między innymi uproszczenie i odbiurokratyzowanie systemu awansu zawodowego nauczycieli, a także zagwarantowanie uczniom i ich rodzicom możliwości konsultacji z nauczycielem.

      Czekają nas również zmiany w organizacji egzaminów zewnętrznych. Termin egzaminu ósmoklasisty przesunęliśmy z kwietnia na maj i zrezygnowaliśmy z przeprowadzania egzaminu z czwartego przedmiotu obowiązkowego. W roku szkolnym 2022/2023 egzamin maturalny po raz pierwszy będą zdawać absolwenci czteroletniej szkoły ponadpodstawowej — formuła 2023. Egzamin dojrzałości będzie przeprowadzony w formie ustnej i pisemnej. W formule 2023 zrezygnowaliśmy z trzydziestoprocentowego progu zdawalności wybranego przedmiotu dodatkowego. Zatem, aby uzyskać świadectwo dojrzałości, trzeba zdać egzamin maturalny z każdego przedmiotu obowiązkowego w części ustnej i w części pisemnej, tj. otrzymać co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania, oraz przystąpić do co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego.

      W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, polskie szkoły są przygotowane do przyjęcia uczniów z Ukrainy. Wierzę, że warunki, jakie stworzyliśmy, pozwolą wszystkim uczniom bezpiecznie kontynuować naukę w naszym systemie edukacji lub w systemie nauki zdalnej prowadzonej przez placówki w Ukrainie.

      Szanowni Państwo, Drodzy Nauczyciele, w swojej codziennej pracy podejmują Państwo starania na rzecz wychowania oraz kształcenia kolejnych pokoleń. Dziękuję za wzorową postawę, zaangażowanie w pracę z dziećmi i młodzieżą. Bez doskonałego przygotowania merytorycznego, jakie zapewniają Państwo swym podopiecznym, ich sukcesy edukacyjne nie byłyby możliwe. Pragnę wyrazić wdzięczność za tworzenie warunków dogodnych do zdobywania wiedzy, rozwijania potencjału, ale i budowania atmosfery sprzyjającej wzmacnianiu wspólnoty szkolnej.

      Drodzy Uczniowie, czas szkolnej nauki może być niezapomnianą przygodą, okresem zacieśniania koleżeńskich relacji, a nadto — przepustką do realizacji marzeń. W nowym roku szkolnym wszystkim Uczniom życzę odwagi w odkrywaniu świata, wytrwałości w dążeniu do obranych celów, a także wielu osiągnięć.

      Z wyrazami szacunku
      Przemysław Czarnek

     • List Prezydenta Miasta Płocka

     • Szanowni Dyrektorzy, Nauczyciele i Pracownicy Oświaty, Drodzy Uczniowie i Rodzice!

      Rozpoczynamy kolejny rok szkolny. Jak zwykle na początku września z zainteresowaniem spoglądamy w przyszłość, ciekawi, co przyniosą nam nadchodzące miesiące.

      Temu zainteresowaniu i oczekiwaniu towarzyszy niepokój. Uzasadniony, bo ostatnie lata postawiły przed całą społecznością szkolną wiele trudnych wyzwań. Jednym z nich była pandemia i konieczność całkowitego przeorganizowania pracy w naszych placówkach. Zdaliśmy ten przyspieszony egzamin, dzięki zaangażowaniu wszystkich i wielkiej solidarności.

      W ubiegłym roku szkolnym przyszedł kolejny cios — wojna w Ukrainie. Od jej rozpoczęcia do naszego miasta przybyło wielu uchodźców. Jestem dumny z płocczan, którzy przyjęli gości pod swoje dachy, a także z naszych szkół i przedszkoli, które otoczyły nowych uczniów opieką i stały się dla nich bezpieczną przystanią oraz dały namiastkę normalności w tak trudnym dla Ukraińców czasie. Dziękuję wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkół, a także rodzicom za okazane serca.

      Wszystkie te nieoczekiwane zdarzenia i konieczność poradzenia sobie w kryzysowej sytuacji były też ważną lekcją dla uczniów. W końcu szkoła to nie tylko miejsce przekazywania wiedzy, ale także kształtowania charakterów młodych ludzi i wychowywania ich na świadomych, otwartych na świat obywateli. Takich, którzy z szacunkiem pochodzą do innych ludzi, niezależnie od odmiennych poglądów, wyznania, kultury czy stylu życia.

      Płockie szkoły działają sprawnie dzięki zaangażowaniu, mądrości i doświadczeniu płockich nauczycieli. Dziękuję Państwu za trudną i odpowiedzialną pracę. Doceniam to, że przekazując młodym ludziom wiedzę, uczą Państwo także otwartości na świat i krytycznego, samodzielnego myślenia. Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego życzę Państwu niegasnącego zapału, wdzięczności uczniów oraz satysfakcji z wykonywanej pracy, także w sferze materialnej.

      Dzieciom i młodzieży życzę, aby czas spędzony w szkołach i przedszkolach dostarczył wiedzy i umiejętności, a także wielu wspaniałych przeżyć, które pozostaną w pamięci na lata.

      Rodzicom uczniów życzę, aby nadchodzący rok szkolny przyniósł im wiele wzruszeń, radości i powodów do dumy z osiągnięć dzieci.

      Wszystkim Państwu życzę dobrego, spokojnego roku szkolnego. Niech upłynie w zdrowiu i poczuciu bezpieczeństwa.

      Prezydent Miasta Płocka
      Andrzej Nowakowski