• Ogólnopolskie szkolenie „Dziecko z cukrzycą”

          • Szanowni Państwo,

            Serdecznie zapraszam Państwa do włączenia się do kampanii informującej o objawach cukrzycy typu 1 u dzieci, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Chorób Autoimmunologicznych.

            Jako lekarz praktyk kierujący największym ośrodkiem diabetologii dziecięcej w województwie mazowieckim w DSK-UCK WUM z wielkim niepokojem obserwuję ponad 10% wzrost liczby dzieci przyjmowanych z kwasicą ketonową przy rozpoznaniu cukrzycy typu 1. Obecnie hospitalizujemy rocznie około 40% dzieci w cukrzycowej kwasicy ketonowej, wiele z nich w bardzo ciężkim stanie, tak złych wyników wcześniej nie notowaliśmy. Cukrzycowa kwasica ketonowa zagraża życiu dziecka, może powodować uszkodzenia wielonarządowe, obrzęk mózgu. Po wyleczeniu ciężkiej kwasicy ketonowej dziecko może cierpieć na zaburzenia poznawcze lub inne dolegliwości. 

            Chciałabym prosić Państwa o zwiększenie czujności, dopytywanie o objawy cukrzycy i kontrolowanie glikemii szczególnie gdy dziecko zgłasza poliurię, polidypsję, osłabienie i ubytek masy ciała, a także objawy ketozy ból brzucha, wymioty czy oddech Kussmaula. Dodatkowa choroba (w tym zakażenie COVID-19) zwiększa zapotrzebowanie na insulinę i może spowodować pojawienie się pełnych objawów cukrzycy. Chorują też niemowlęta poniżej 1. roku życia, te dzieci szczególnie szybko  rozwijają kwasicę ketonową. Otyłość zwiększa ryzyko cukrzycy typu 1 u dziecka a ubytek masy ciała zwykle nie budzi niepokoju Rodziców.

            Jedyną metodą redukcji częstości cukrzycowej kwasicy ketonowej jest wczesna diagnoza cukrzycy. Publikacje wskazują na istotną rolę kampanii informujących o objawach cukrzycy w poradniach pediatrycznych i placówkach oświatowych na redukcję częstości kwasicy ketonowej wśród dzieci z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1 (np. badanie niemieckie redukcja z 28% na 19%). Wyedukowani Rodzice często sami potrafią wysunąć podejrzenie cukrzycy u swojego dziecka.

            W celu przyspieszenia diagnozy cukrzycy i redukcji ryzyka cukrzycowej kwasicy ketonowej zwracam się do Państwa z prośbą o szerzenie informacji o objawach cukrzycy typu 1 wśród Rodziców i dzieci.                        Problem jest szczególnie istotny w czasie pandemii COVID-19, która utrudnia Rodzicom dostęp do placówek medycznych. 

            W załączeniu przesyłam Państwu plakat i ulotki informujące o objawach cukrzycy typu 1 u dziecka z prośbą o umieszczenie w miejscu widocznym dla Rodziców i dzieci. 

            Cukrzyca typu 1 może dotknąć każdego z nas, choroba pojawia się nagle i niespodziewanie. Jeszcze nie potrafimy zapobiec zachorowaniu, ale z pewnością potrafimy szybciej postawić prawidłową diagnozę. 

            Z poważaniem

            Prof. dr hab. med. Agnieszka Szypowska
            Konsultant Wojewódzki w dziedzinie diabetologii

        • Logo Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku
          • Warsztaty pt. „Wypalenie zawodowe nauczyciela”

          • Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku organizuje bezpłatne warsztaty dla nauczycieli ze szkół płockich pt. „Wypalenie zawodowe nauczyciela”. Odbędą się one 25 listopada 2021 r. (czwartek) w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku,  al. Kilińskiego 12, 09-402 Płock w godzinach 13:00–18:00.

            Celem organizowanych warsztatów jest podniesienie kompetencji zawodowych i osobistych nauczycieli. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z przyczynami i objawami wypalenia zawodowego oraz sposobami radzenia sobie z problemem. Nauczyciele to grupa zawodowa, w której kompetencje stanowią wyznacznik funkcjonowania człowieka w rzeczywistych sytuacjach życiowych. Ciągłe doskonalenie wiedzy i umiejętności oraz rozwój osobowości wpisuje się w ideę uczenia się przez całe życie. Ma to bezpośrednie przełożenie na podnoszenie jakości pracy całej szkoły.

            Warsztaty poprowadzi prof. SWPW dr hab. Małgorzata Kamińska — Dziekan Kolegium Studiów Pedagogicznych i Wychowania Fizycznego, pedagożka z wieloletnim doświadczeniem, naukowo zajmująca się środowiskiem zawodowym i pracą codzienną nauczycieli.

            Ukończenie warsztatów zostanie potwierdzone certyfikatem uczestnictwa.

            Zgłoszenie odbywa się drogą mailową na adres: kariera@wlodkowic.pl do dn. 20.11.2021 r.

            W treści maila prosimy podać: imię i nazwisko uczestnika, reprezentowaną placówkę oraz telefon kontaktowy. Ze strony SWPW w Płocku informacji udziela Katarzyna Sowa tel. (24) 366 41 14.

            Ze względu na warsztatowy charakter przedsięwzięcia liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

            Na warsztatach będzie obowiązywał reżim sanitarny: noszenie maseczek, wietrzenie pomieszczeń oraz zachowanie bezpiecznej odległości.

          • Wielka Lekcja Obywatelska

          • Już 9 listopada organizujemy dla Was Wielką Lekcję Obywatelską! Co to takiego?
            Razem z samorządowcami z całej Polski, w tym samym czasie, na żywo, na naszych profilach w mediach społecznościowych #MyOSamorządzie porozmawiamy z Wami — mieszkańcami.

            My samorządowcy opowiemy Wam, jak funkcjonuje i działa państwo, jaką rolę pełnią gminy, miasta, powiaty i województwa w życiu każdego z nas. Opowiemy także, jak konstruuje się budżety oraz skąd pozyskujemy środki na inwestycje.

            Porozmawiamy także o zasadach demokratycznego państwa prawa: praworządności, trójpodziale władz, niezawisłości sądownictwa, prawach człowieka, ochronie praw i wolności obywatelskich. Pokażemy, jak działa państwo prerogatywne — przeciwieństwo państwa prawa. Opowiemy, jak każdy z nas może się włączyć i mieć wpływ na funkcjonowanie lokalnej wspólnoty, jaką jest Miasto #Płock.

            Więcej informacji można znaleźć na stronie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej [dostęp: 2021-11-08T15:35+01:00].

          • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

          • Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

            Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu?

            Stałeś się celem ataku w internecie, jest hejt na Ciebie, ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie?

            Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać?

            Nie jesteś sam! Zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl

            Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiasz ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać całkowicie anonimowy. Nikt się nie dowie o tej rozmowie, ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi. Eksperci z Telefonu Zaufania pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, gdzie znaleźć konkretne wsparcie.

            Nie czekaj, nie trać czasu, pomóż sobie — zadzwoń 800 12 12 12.

            Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.

            Uwaga! Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

            Do dziecięcego telefonu zaufania najczęściej zgłaszane są sprawy dotyczące przemocy, problemów emocjonalnych, w relacjach rówieśniczych, szkolnych i rodzinnych oraz wynikających z okresu dorastania. Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania prowadzi także edukację upowszechniającą prawa dziecka poprzez spotkania oraz zajęcia edukacyjne.

            Umiejscowienie Dziecięcego Telefonu Zaufania w strukturach Biura Rzecznika Praw Dziecka umożliwia jego konsultantom możliwość zajmowania się problemem, monitorowanie sytuacji oraz organizowanie dalszej pomocy w oparciu o współpracę z wieloma instytucjami.

            Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka swoją działalność rozpoczął 20 listopada 2008 roku. Telekomunikacja Polska (obecnie Orange) jako operator telekomunikacyjny i firma zaangażowana społecznie w pomoc dzieciom zdecydowała się wspomóc Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzięki tej współpracy wszyscy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów. Numer 800 12 12 12 jest udostępniony na zasadach niekomercyjnych. Czat nie wymaga logowania i nie trzeba instalować żadnej aplikacji.

            źródło: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/ [dostęp: 2021-11-02T15:15+01:00]

        • Logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej
          • Pismo Mazowieckiego Państwowego Inspektora Sanitarnego

          • W związku z rosnącą liczbą ognisk COVID-19 w placówkach edukacji, opieki i wychowania dla dzieci i młodzieży, i co za tym idzie, wzmożonym nadzorem organów Inspekcji Sanitarnej nad potwierdzonymi przypadkami zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród uczniów, nauczycieli, wychowawców i innych pracowników placówek oświatowych, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przekazuje poniżej zasady przeprowadzania badań w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 osób z bliskiego kontaktu z osobami zakażonymi w ww. placówkach.

            Osoby (dorośli i dzieci), które miały kontakt z zakażonym SARS-COV-2:

            • niezaszczepione i nie w pełni zaszczepione — podlegają kwarantannie, w trakcie której, o ile wystąpią objawy chorobowe, powinny być zbadane w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 na podstawie skierowania lekarza POZ. W przypadku, gdy objawy nie występują, wskazane jest badanie RT-PCR w ramach nadzoru epidemiologicznego wykonane w 7 dniu od kontaktu z zakażonym, na podstawie zlecenia wystawionego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego;
            • zaszczepione — zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie podlegają kwarantannie i pozostają pod nadzorem epidemiologicznym, podczas którego możliwe jest także wykonanie badania RT-PCR osobie bezobjawowej w 7 dniu od kontaktu z zakażonym, na podstawie zlecenia wystawionego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

            Osoby dorosłe i rodzice dzieci mogą uzyskać zlecenie, o którym mowa powyżej, za pośrednictwem infolinii 222 500 115. Badanie jest bezpłatne. Uzyskanie wyniku negatywnego
            nie zwalnia jednak z kwarantanny związanej z kontaktem z osobą zakażoną.

            Ponadto Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w ramach prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych, w związku ze stwierdzeniem przypadku/przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w placówkach oświatowych, niezbędne jest przekazywanie informacji osobom zarządzającym o konieczności zgłoszenia się do lekarza POZ wszystkich osób (pracowników, uczniów, podopiecznych), u których wystąpią objawy infekcji, niezależnie od stanu ich zaszczepienia p/COVID-19, także w przypadku nieustalonego kontaktu z zakażonym, w celu wykonania badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-COV-2. Do czasu uzyskania wyniku osoby te przebywają na tzw. kwarantannie zleceniowej, która jest nakładana automatycznie, także na osoby zaszczepione.

            Pismo Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w sprawie badań SARS-Cov-2 w placówkach oświatowych (znak pisma: NEZ.9011.1749.2021) [364 KiB]

        • Logo Rzecznika Praw Dziecka
          • Konkurs Rzecznika Praw Dziecka na najciekawsze prace plastyczne o prawach dziecka

          • Rowery, zestawy do darta, namioty, sprzęt do gry w badmintona i ping-ponga, piłki, koszulki sportowe, ale także czytniki e-booków i słuchawki bezprzewodowe… Takie są nagrody w tegorocznym konkursie Rzecznika Praw Dziecka na najlepsze prace plastyczne o tematyce związanej z prawami dziecka. Prace można tworzyć w dowolnej technice.

            Zeszłoroczny konkurs ogłoszony dla wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka – obchodzonym corocznie 20 listopada, ustanowionym uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 7 listopada 2014 r. dla upamiętnienia 25. rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o prawach dziecka – cieszył się ogromnym powodzeniem. Do Biura Rzecznika nadesłano ponad 3,5 tysiąca prac – wszystkie piękne, wszystkie wspaniałe i komisja konkursowa miała wielki problem z wyłonieniem zwycięzców.

            W tym roku koronawirus niestety nie odpuszcza i zapewne nie odbędą się plenerowe zabawy i festyny z okazji obchodów dnia praw dziecka. Dlatego w tym roku Rzecznik Praw Dziecka ponownie ogłasza konkurs plastyczny dla wszystkich uczniów w Polsce. Tym razem główne nagrody są sportowe.

            Szkoły zainteresowane udziałem w konkursie powinny do dnia 17 grudnia 2021 r. zgłosić swój udział, przesyłając wypełniony formularz zgłoszenia oraz skany lub zdjęcia wybranych prac plastycznych wraz z imieniem i nazwiskiem autora (lub autorów) i informacją o kategorii wiekowej – na adres email: konkurs@brpd.gov.pl.

            Każda szkoła może nadesłać maksymalnie 3 prace plastyczne autorstwa uczniów w każdej z kategorii wiekowych (najlepsze zdaniem osób oceniających prace na poziomie szkoły). Organizatorzy ustalili trzy kategorie wiekowe. Dwie dotyczą szkół podstawowych: kl. I-IV, kl. V-VIII, jedna przeznaczona jest dla szkół ponadpodstawowych. Prace będą oceniane osobno dla każdej kategorii wiekowej. Prace mogą być wykonane dowolną techniką i w dowolnym formacie.

            Spośród nadesłanych zgłoszeń 3-osobowa komisja konkursowa, powołana przez Rzecznika Praw Dziecka wybierze po maksymalnie 20 najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej, które zostaną poddane szczegółowej ocenie, w celu wybrania trójki laureatów w każdej kategorii wiekowej oraz pozostałych wyróżnionych prac.

            Komisja ogłosi decyzję do 10 stycznia 2022 r.

            Zwycięzcy – wybrani przez Komisję autorzy najlepszej pracy w każdej kategorii wiekowej – otrzymają za pośrednictwem swojej szkoły zestawy nagród rzeczowych zwycięzcy, ufundowane przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Zestawy nagród rzeczowych zwycięzcy będą obejmowały: rower, namiot plażowy, czytnik e-booków, słuchawki bezprzewodowe, ręcznik sportowy, zestaw do gry w badmintona, zestaw do gry w ping-ponga, piłkę, koszulkę sportową, czapkę z daszkiem.

            Laureaci – wybrani przez Komisję autorzy dwóch pozostałych najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej – otrzymają za pośrednictwem swojej szkoły zestawy nagród rzeczowych laureata: zestaw do darta, namiot plażowy, czytnik e-booków, słuchawki bezprzewodowe, ręcznik sportowy, zestaw do gry w badmintona, zestaw do gry w ping-ponga, piłkę, koszulkę sportową, czapkę z daszkiem.

            Autorzy pozostałych 10 prac wybranych jako wyróżnione otrzymają zestawy nagród rzeczowych wyróżnionego: czytnik e-booków, słuchawki bezprzewodowe, ręcznik sportowy, zestaw do gry w badmintona, zestaw do gry w ping-ponga, piłkę, koszulkę sportową, czapkę z daszkiem.

            Szczegóły konkursu, formularze zgłoszenia oraz regulamin można znaleźć pod adresem https://brpd.gov.pl/2021/10/29/wielki-konkurs-rzecznika-na-najciekawsze-prace-plastyczne-o-prawach-dziecka/ [dostęp: 2021-11-04T09:40+01:00]

        • Logo Głównego Inspektoratu Weterynarii
          • Szczepienia ochronne lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim

          • Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 15-30 listopada 2021 r. przeprowadzona zostanie akcja szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

            Szczepienia odbędą się w następujących powiatach: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat lipski, powiat kozienicki, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat przysuski, powiat pułtuski, powiat radomski i m. Radom, powiat szydłowiecki, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski, powiat zwoleński.

            Do szczepienia będzie użyta szczepionka doustna Lysvulpen w formie „przynęty” zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny. Przynęty – z zawartością płynnej szczepionki w kapsule (blister) – zostaną zrzucone z samolotu oraz wyłożone ręcznie na tereny kompleksów leśnych, łąk i pól z pominięciem akwenów wodnych, dróg oraz obszarów zabudowanych.

            Pismo Zastępcy Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii [116 KB]

          • Akcja „Szkoła pamięta”

          • Uczniowie płockiego „Elektryka” od lat opiekują się grobem Maurycego Szymańskiego — powstańca styczniowego, który po tym narodowym zrywie został zesłany na Syberię. Grób powstańca znajduje się na cmentarzu przy ulicy Kobylińskiego.

            W tym roku szkolnym, kolejny już raz Szkoła dołączyła do akcji MEN „Szkoła pamięta”. W środę 27 października uczniowie klasy 3 TDP pod opieką pani Oliwii Wojciechowskiej, uporządkowali grób powstańca. Zapalili znicze i ustawili chryzantemy. Następnie uczcili bohatera minutą ciszy i modlitwą, oddając tym samym hołd i szacunek, wyrażając tym samym pamięć o tych, którzy oddali życie za Ojczyznę.

            Uczniowie klas 3 TAG i 3 TBFG włączyli się do akcji przygotowując prezentacie multimedialne: „Święto Wszystkich Świętych” i „Obrona Płocka w 1920 r.”, które umieszczone zostały na stronie Internetowej Szkoły.

          • Pomoc dla uchodźców i uchodźczyń na granicy

          • Płocki POKiS zorganizował akcję zbiórki potrzebnych rzeczy dla ludzi koczujących na naszej wschodniej granicy. Kierowani odruchem współczucia dla bliźnich uczniowie naszej szkoły wzięli udział w tej akcji. Zrobiliśmy składkę, z której uzyskaliśmy 370 zł. Dołożyliśmy z funduszy Samorzadu Uczniowskiego kolejne pieniądze i za 615 zł zakupiliśmy koce, karimaty, jedzenie dla dorosłych i dla dzieci, wodę mineralną. W dniu 22 października dostarczyliśmy wszystko na miejsce zbiórki. Dostaliśmy od organizatorów wielkie podziękowania.

            Wiadomo, na naszych uczniów można liczyć.

          • Otwarci na dobro

          • W dniach 15–16.10.2021 r. Wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w organizowanej przez Polski Czerwony Krzyż zbiórce żywności pod hasłem „Otwarci na dobro”. Zbiórka odbyła się w Auchan Płock.

          • City Coders Hackathon Płock — IV edycja

          • 9 i 10 października 2021 roku w Płockim Ośrodku Kultury i Sztuki przy ul. Jakubowskiego odbył się czwarty maraton programistyczny Hackaton Płock 2021. Pasjonaci programowania mieli unikalną okazję stworzenia aplikacji, która podniesie komfort życia mieszkańców i usprawni ich komunikację z Urzędem. Uczestnicy tworzyli rozwiązania programistyczne w trzech obszarach tematycznych:

             Ekologia — rozwiązania ekologiczne poprawiające jakość życia w mieście;

            – Bezpieczeństwo — bezpieczeństwo jest kluczową kwestią nowoczesnego miasta i ma znaczący wpływ na komfort życia jego mieszkańców;

             Nowa normalność — rozwiązania związane z pandemią COVID-19.

            Uczestnicy maratonu dobrani w 3 osobowe grupy mieli niespełna 40 godzin na stworzenie aplikacji, która zwiększy komfort życia mieszkańców. Wykorzystując nie tylko swoje umiejętności informatyczne, ale sprawdzając także swoją kreatywność, umiejętność pracy zespołowej, pod presją czasu tworzyli swoje niepowtarzalne i nowatorskie rozwiązania. W trakcie maratonu uczestników wspierali mentorzy (eksperci z różnych dziedzin), którzy przekazywali niezbędną wiedzę i pomagali usprawnić tworzone rozwiązania.

            W imprezie uczestniczyło 36 zespołów. Miło mi ogłosić, że naszą szkołę reprezentowały trzy zespoły, ekipa z klasy 1TF „PAYK PROGRAMMERS”, 3TDP „TDP”, oraz z klasy 4TD i 3TDG „ELEKTRYK”.

            TDP

            Mateusz Borucki

            Maciej Żuk

            Roland Sobczak

            Uczniowie stworzyli aplikację: Food Sharing — za pomocą aplikacji można dodawać i wyszukiwać ogłoszenia o możliwości oddania nadmiarowej ilości żywności. Dzięki temu możemy zmniejszyć ilość marnowanej żywności.

            PAYK PROGRAMMERS

            Adam Rosmanowski

            Mateusz Smolarek

            Uczniowie stworzyli aplikację: Rubbish Alert — za pomocą aplikacji można zarządzać odbiorem śmieci, informuje między innymi co można wrzucić do danego kontenera na śmieci.

            ELEKTRYK

            Krzysztof Maślankowski

            Dominik Szkopek

            Sebastian Ozimkowski — 3TDG

            Uczniowie stworzyli aplikację: City Game  wspomaganie rozwoju turystyki poprzez elektroniczną wersję gry miejskiej. Zastąpienie tradycyjnego papieru aplikacją.

          • „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

          • 4 września 2021 roku uczniowie reprezentujący społeczność szkolną „Elektryka” wzięli udział w kolejnej, jubileuszowej 10 edycji akcji Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy fragmenty powieści „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

            W rolach głównych — płoccy politycy, dyrektorzy miejskich placówek, ludzie kultury i uczniowie szkół.

            Nasi uczniowie Piotr Jaworski i Marcin Pampuch z klasy 3 TBFG wcielili się w postaci Hanki i Meli.

            „Moralność Pani Dulskiej” to powieść wyjątkowa. Autorka na kartach powieści potępia obłudę, zakłamanie i hipokryzję, które stały się powszechnymi cechami człowieka.

            Czytając powieść odnajdujemy w niej komizm, ale także gorzką ironię. Autorka precyzyjnie maluje różnorakie postaci niosąc ze sobą uniwersalne przesłanie moralne — uczciwość i sprawiedliwość każe potępiać zło.

          • „Kartka z Powstania”

          • 21 września 2021 r. uczniowie klas IV TC i IV TE wzięli udział w niezwykłym pokazie. W płockiej Mediatece miała miejsce prezentacja filmu ukazującego powstanie warszawskie, był to niezwykły film!

            Wirtualna rzeczywistość, za pośrednictwem specjalnych gogli, oszukuje ludzkie zmysły, dzięki czemu uczniowie mieli możliwość przeniesienia się w inną przestrzeń — w sam środek powstania warszawskiego.

            Poznali ważny epizod z życia jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego ps. „Sabała”. 

            Za sprawą technologii VR uczniowie stali się uczestnikami tych zdarzeń, „weszli” pomiędzy bohaterów, mogli poczuć się jak oni.

          • Sprzątanie Świata 2021 pod hasłem: „Myślę, więc nie śmiecę”

          • Akcja Sprzątanie świata-Polska, została opatrzona hasłem: Myślę, więc nie śmiecę. autora plakatu tegorocznej edycji Akcji, Andrzeja Pągowskiego, polskiego artysty, inspiracja twórcza zawiodła nie w czasy kartezjuszowskiego Cogito ergo sum, a 140 lat wstecz od dzisiaj, kiedy to Auguste Rodin, francuski rzeźbiarz, stworzył swojego Myśliciela, rzeźbę, która przeniknęła do kultury powszechnej.

            W tegorocznej akcji szczególnie zwraca się uwagę na odpady plastikowe.W ostatnich latach plastikowe  opakowania zdominowały nasze życie i otoczenie. Plastik jest wszędzie w wodzie, którą spożywamy, w powietrzu którym oddychamy a także w naszych ciałach. Wychodząc na spacer bardzo często napotykamy porzucone plastikowe butelki (PET), woreczki i reklamówki foliowe, oraz jednorazowe kubeczki. Ich rozkład w środowisku naturalnym zajmuje od 100-1000 lat, a nawet dłużej.

            Plastikowe odpady stały się jednym z problemów cywilizacyjnych, aby z nim walczyć wystarczy zacząć od siebie zmieniając swoje nawyki i przyzwyczajenia oraz wdrażając w życie ideę less waste (mniej odpadów) i zasadę 5R (redukuj, użyj ponownie, segreguj, odzyskuj, odnawiaj).Mając na uwadze tegoroczne hasło szczególnie zachęcamy aby każdy z nas podjął działania, dzięki którym zmniejszymy ilość wytwarzanych tworzyw sztucznych. Zmiany zaczynają się od małych rzeczy, które w perspektywie czasu wielokrotnie powtarzane stają się wielkie.

          • Dzień Edukacji Narodowej – życzenia Prezydenta Miasta Płocka

          • Szanowni Państwo,
            Drodzy Nauczyciele, Pedagodzy,
            Pracownicy administracji i obsługi!

             

            W Dniu Edukacji Narodowej serdecznie Państwu dziękuję za Waszą pracę, wykonywaną z wielkim zaangażowaniem i pasją. Jesteście przewodnikami dla dzieci i młodzieży, przekazujecie wiedzę, kształtujecie charaktery i zwracacie uwagę na wartości, którymi należy kierować się w życiu.

            Obecnie przed polskimi nauczycielami, uczniami i samorządami jest wiele wyzwań związanych z edukacją. Chcemy szkoły stawiającej w centrum uczniów i uczennice: ich prawa oraz potrzeby, marzenia i pomysły. Chcemy szkoły nowoczesnej, obywatelskiej i demokratycznej. Przyjaznej dla kadry pedagogicznej, dla młodych ludzi i ich rodziców. Takiej, która motywuje do nauki, rozwija kluczowe kompetencje i przygotowuje do życia we współczesnym świecie.

            Nie do zaakceptowania są pomysły Ministra Edukacji i Nauki, które zakładają m. in. kary więzienia dla dyrektorów szkół, zmiany w prawie oświatowym godzące w nauczycieli, indoktrynowanie uczniów i narzucanie im jednej wizji świata czy stereotypowych podziałów.

            Składając Państwu życzenia mam świadomość, że w tym roku szkolnym czeka Państwa wiele pracy i nieprzewidzianych sytuacji, z którymi będziecie musieli sobie poradzić. Wierzę, że tak jak dotychczas, staniecie Państwo na wysokości zadania.

            Życzę dużo energii do działania, sukcesów i satysfakcji z osiągnięć oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności.

             

            PREZYDENT Miasta Płocka
            Andrzej Nowakowski

          • Konkurs na projekt maskotki WUF11

          • Interesujesz się grafiką, masz pomiędzy 16 a 25 lat i głowę pełną pomysłów? Mamy dla Ciebie ciekawą propozycję. Rusza konkurs, w którym do wygrania jest 15 tysięcy złotych oraz udział w największej światowej imprezie poświęconej tematyce miast.

            Aby wziąć udział w konkursie zaprojektuj i nazwij maskotkę promującą WUF11. Pamiętaj, musi ona nawiązywać do tematyki Światowego Forum Miejskiego. Następnie prześlij do nas swoją pracę na adres: promocja@mfipr.gov.pl. Masz czas do 31 października. Nie zwlekaj, jeśli wygrasz, Twoją pracę zobaczą tysiące, a może nawet setki tysięcy osób!

            Regulamin konkursu znajdziesz na stronie https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/konkurs-na-projekt-maskotki-wuf11.

            Światowe Forum Miejskie jest organizowane cyklicznie co 2 lata od 2002 roku. 11. sesja odbędzie się w Katowicach 26-30 czerwca 2022 roku. Organizatorem wydarzenia pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych, jest UN-Habitat, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz Miasto Katowice. Po raz pierwszy w dwudziestoletniej historii impreza odbędzie się w Europie Środkowej. Gospodarzami poprzednich edycji WUF były Nairobi, Barcelona, Vancouver, Nanjing, Rio de Janeiro, Neapol, Medellin, Kuala Lumpur i Abu Zabi.

            WUF to największa i najważniejsza konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Jej celem jest doskonalenie wiedzy na temat zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez otwartą debatę. Wydarzenie jest okazją do wymiany dobrych praktyk oraz dzielenia się zdobytymi doświadczeniami. W efekcie powstają rekomendacje dla polityki miejskiej i rozwoju regionalnego dla rządów, regionów i miast.

            Źródło: https://www.gov.pl/web/fundusze-regiony/konkurs-na-projekt-maskotki-wuf11 [dostęp: 2021-10-09T18:30+2:00]

          • Projekt „Poradnictwo rodzinne”

          • Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Płocku zaprasza rodziców i młodzież na spotkania z socjoterapeutą w formie indywidualnej i grupowej.

            PORADNICTWO PEDAGOGICZNO-PSYCHOLOGICZNE DLA RODZIN

            Serdecznie zapraszamy rodziców, dzieci i młodzież na spotkania z pedagogiem, psychologiem i socjoterapeutą w formie indywidualnej. Oferujemy zajęcia korekcyjno-kompensacyjne, zajęcia socjoterapeutyczne, Trening Umiejętności Społecznych oraz indywidualne konsultacje, porady dla rodziców.

            POMOC PEDAGOGICZNA

            • zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla dzieci z rodzin objętych asystentem i uczęszczających do świetlic środowiskowych
            • trening umiejętności wychowawczych dla rodziców mających trudności w tym zakresie
            • wsparcie, edukacja, informacja

            Zajęcia Korekcyjno-kompensacyjne

            Dla kogo: dzieci łatwo rozpraszające się, z dysleksją rozwojową (dysleksja, dysortografia, dysgrafia),
            z zaburzeniami funkcji wzrokowych, słuchowych, ruchowych.

            Zajęcia polegają m. in. na ćwiczeniach poprawiających koncentrację, pamięć, logiczne myślenie, doskonalą sprawność ruchową, manualną, wzrokową, słuchową; kształtują umiejętności z zakresu porównywania, segregowania, samokontroli; wpływają na poprawę czytania, pisania, stosowania poprawnej ortografii a także poprawę liczenia oraz wykonywania średniej trudności działań matematycznych; usprawniają również integrację percepcyjno-motoryczną.

            POMOC PSYCHOLOGICZNA

            • wsparcie emocjonalne, psychoedukacja
            • pomoc w przeżywanych kryzysach
            • trening umiejętności społecznych

            Trening Umiejętności Społecznych

            Dla kogo: dzieci i młodzież nieśmiałe, lękowe, oraz stwarzające problemy wychowawcze.

            Kształtuje on kompetencje emocjonalne i komunikacyjne (m. in. umiejętność rozpoznawania i nazywania odczuwanych emocji, radzenie sobie ze stresem, złością, rozwijanie uważności, poczucia własnej wartości, kształtowanie postaw asertywnych, pozytywnego monologu wewnętrznego, empatii, konstruktywnego rozwiązywania konfliktów i właściwego reagowania na agresję, przemoc). Umiejętności te warunkują pozytywne relacje z innymi ludźmi oraz osiąganie istotnych celów edukacyjnych, prywatnych, a w późniejszym czasie zawodowych.

            Zajęcia socjoterapeutyczne

            Dla kogo: dzieci od 10 roku życia (od IV kl. szkoły podstawowej), konsultacje z asystentami rodzin i rodzicami.

            Do udziału w programie zakwalifikowane (wytypowane) będzie dziecko z rodziny objętej pomocą asystenta rodziny oraz wychowawców świetlic za zgodą rodziców. Pierwsze spotkanie socjoterapeuty obejmuje rozmowę
            z asystentem, wychowawcą, rodzicem w OIK ,w świetlicy lub w miejscu zamieszkania rodziny. W trakcie zajęć
            w warunkach bezpiecznych i kontrolowanych uczestnik będzie miał możliwość zweryfikowania swojego obrazu świata, negatywnych doświadczeń i dysfunkcyjnych wzorców zachowań. Dziecko nauczy się zachowań społecznie akceptowanych, umiejętności nawiązywania i budowania pozytywnych relacji, korzystania ze wsparcia innych ludzi, budowania pozytywnej samooceny i radzenia sobie z trudnościami.

            Zajęcia terapii korekcyjno-kompensacyjnej:

            czwartek: godz. 14:00–16:00, s. terapeutyczna 024/ lub na terenie Świetlicy Środowiskowej

            Spotkania z pedagogiem:

            środa: godz. 13:30–15:30
            kontakt: Magdalena Gołębiewska, tel. 24 364 70 95

            Spotkania z psychologiem oraz Trening Umiejętności Społecznych:

            wtorek: godz. 15:00–17:00, s. 024
            kontakt: Anna Krzysiak, tel. 24 367 19 18

            Spotkania z socjoterapeutą:

            wtorek: godz. 13:00–15:00 sala nr 024
            środa: godz. 14:00–16:00 w OIK lub na terenie świetlicy środowiskowej
            Po wcześniejszym telefonicznym umówieniu terminu wspólna wizyta w środowisku lub na świetlicy środowiskowej (propozycja dla asystentów lub wychowawców świetlic).

            Istnieje również alternatywna forma kontaktu w formie rozmowy (porada, wsparcie, konsultacja, na wybranym komunikatorze internetowym dla młodzieży pragnącej zachować anonimowość w formie „telefonu zaufania”.

            kontakt: Katarzyna Bourokba — OIK, pok. 114 tel. 24 364 70 95

             

            ZAPISY OD WRZEŚNIA
            Zajęcia i wizyty u specjalistów rozpoczną się od 01.10.21 r.
            Zapisy będą przyjmowane przez cały rok szkolny 2021/2022.
            Tel. 24 364 70 95, 24 367 19 18

          • Egzaminy zawodowe — baza arkuszy egzaminacyjnych

          • Informujemy, że wszystkie materiały dotyczące egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie (formuła 2012, 2017 i 2019) są dostępne na stronie:

            testy.egzaminzawodowy.info

            W Serwisie dostępne są testy pisemne, arkusze praktyczne oraz przykładowe rozwiązania z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie opracowane przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

            Baza materiałów jest na bieżąco aktualizowana.

            Dostęp do materiałów jest BEZPŁATNY. 

            Testy można rozwiązywać bezpośrednio na stronie (online) lub pobierać na swój komputer (np. do wydruku). Możliwe jest także generowanie losowych zestawów pytań.

            Uczniowie mogą udostępniać wyniki swoich testów nauczycielom, dzięki czemu możliwa jest nauka zdalna.

            Korzystanie z większości funkcji jest całkowicie bezpłatne lub może wymagać bezpłatnej rejestracji. Dostępne są także dodatkowe funkcje premium, ale nie są one w żaden sposób wymagane do korzystania z Serwisu.