• Złote Szkoły NBP


        •    O programie


          Złote Szkoły NBP to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do środowisk szkolnych. ldeą programu jest przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów.

          Jak działa program?

          W szkole, która ubiega się o tytuł Złotej Szkoły NBP, zawiązuje się Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Drużyna musi składać się z min. 2 nauczycieli i min. 5 uczniów a maks. 10 uczniów. Na czele drużyny stoi nauczyciel koordynator, który ma zgodę dyrektora szkoły na udział w programie. Drużyna zdobywa niezbędną wiedzę do wykonania zadań, opracowuje pomysły na ich realizację i przeprowadza zadania programu. Na koniec nauczyciele należący do drużyny wysyłają relacje z wykonania zadań za pośrednictwem internetowej platformy Złotych Szkół NBP dostępnej pod adresem: zloteszkoly.nbp.pl.

          Uczestnicy

          Do udziału w programie zapraszamy nauczycieli i uczniów szkół podstawowych (klasy 7 i 8) oraz szkół ponadpodstawowych. Nauczyciele mogą uczyć dowolnego przedmiotu. Każda szkoła i każdy nauczyciel mogą być zgłoszeni do programu jeden raz w danej edycji.

          AK ZDOBYĆ TYTUŁ ZŁOTEJ SZKOŁY NBP I NAGRODY

          O tytuł „Złotej Szkoły NBP” ubiegają się szkoły, które zdobyły najwięcej punktów za zrealizowane trzy zadania poświęcone tematowi przewodniemu edycji. Na podstawie rankingu szkół NBP określa próg punktowy, który decyduje o przyznaniu tytułu. Spośród Złotych Szkół NBP nagrody pieniężne otrzymują te, które najlepiej wykonały zadania danej edycji programu.

          ZADANIA AKTUALNEJ EDYCJI DO WYKONANIA

          Lekcja z ekonomią

          Zadanie polega na przeprowadzeniu lekcji na temat „Poznajemy bank centralny” w ramach dowolnego przedmiotu. Lekcja powinna mieć charakter interdyscyplinarny, tzn. łączyć tematykę ekonomii z innymi dziedzinami wiedzy. Lekcja lub cykl lekcji mogą być przeprowadzone przez jednego lub kilku nauczycieli różnych przedmiotów, dla jednej lub wielu różnych grup uczestników. Przykładowo: na lekcji podstaw przedsiębiorczości można dowiedzieć się, czym bank centralny różni się od innych banków oraz jaką rolę pełni NBP w polskim systemie bankowym, a na lekcji chemii poznać zabezpieczenia polskich banknotów i sprawdzić, z czego zrobione są monety.

          Debata szkolna

          Zadanie polega na organizacji debaty na temat „Poznajemy bank centralny” z zaangażowaniem jak największej liczby uczestników. Można wybrać dowolną formę debaty, np.: debaty „za i przeciw”, dyskusji moderowanej czy debaty panelowej. Debata może być przeprowadzona w szkole lub dowolnym miejscu. Można ją również zorganizować przy użyciu dostępnych aplikacji internetowych do wideokonferencji. W debacie mogą uczestniczyć eksperci, którzy powinni wyróżniać się wiedzą i doświadczeniem z zakresu tematu edycji. Ekspertami mogą być np. przedstawiciele instytucji publicznych, uczelni lub innych placówek naukowych.

          Warsztat uczniowski

          Zadanie polega na przygotowaniu i przeprowadzeniu przez uczniów należących do drużyny zajęć edukacyjnych dla uczestników, które będą dotyczyć tematu „Poznajemy bank centralny”. Warsztat może być poprowadzony np. z wykorzystaniem metody lekcji odwróconej, gry symulacyjnej czy studium przypadku, z użyciem materiałów edukacyjnych takich jak np. prezentacja, karty pracy. Można przeprowadzić jeden warsztat lub cykl zajęć. Przy przygotowaniu warsztatu uczniowie mają wsparcie opiekuna merytorycznego, którym może być nauczyciel ze szkoły, z uczelni lub innej placówki naukowej. Warsztat może odbyć się w szkole lub w innym miejscu.

          Szkolny koordynator:

          Ewa Wiśniewska

          Nauczyciel wspomagajacy:

          Aleksandra Zagroba

          Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej:

          1         Kornel Łopiński       klasa 3 TBCF

          2         Jakub Żurawski       klasa 3 TBCF

          3         Paweł Matczak       klasa 3 TBCF

          4         Mikołaj Sieciński    klasa 3 TBCF

          5         Krzysztof Żebrowski   klasa 3 TBCF      

          6         Adam Gortat    klasa 2 TA

          I ZADANIE - LEKCJA Z EKONOMIĄ

          W związku z udziałem w konkursie o tytuł Złotej Szkoły NBP w grudniu i styczniu odbył się jeden z trzech etapów w drodze do uzyskania statuetki. Klasy drugie technikum oraz klasa 4TEP uczestniczyły w specjalnej lekcji z ekonomią, która dotyczyła banku centralnego. Młodzież zapoznała się z funkcjami i zadaniami banku centralnego, jego strukturą oraz działalnością Radą Polityki  Pieniężnej i jej wpływem na gospodarkę. Lekcja została nagrana (https://www.youtube.com/watch?v=cMejkp63cKc) i przesłana wraz z powstałymi materiałami do NBP.

          II ZADANIE - WARSZTATY NBP

          W klasach drugich i trzecich technikum zespół uczniów przeprowadził cykl warsztatów dotyczących usług bankowych dla ludności i wpływu banku centralnego na te usługi. Warsztaty rozpoczęły się krótką projekcją filmu dotyczącą kredytu (www.nbp.pl). Kolejnym etapem było przedstawienie i szczegółowe przedstawienie prezentacji. Jednak najciekawszym elementem warsztatów było rozwiązywanie zadań i wnioski jakie młodzież wyciągnęła. W praktyce około 80% uczestników warsztatów raczej wybierało będzie opcję oszczędzania niż kredytowania. Nie negują jednak, że kredyt jest dobrą alternatywą finansowania przedsięwzięć. Nawiązując do prezentacji ciekawym zadaniem było przedstawienie cech pożyczki i kredytu, gdzie każdy uczestnik mógł przypiąć wylosowaną cechę do odpowiedniej formy. Podsumowaniem zadania była prezentacja planszy przedstawiającej cechy kredytu i pożyczki i sprawdzenie poprawności wykonanego zadania. Warsztaty zakończył quiz. 

          III ZADANIE – DEBATA INFLACJA

          Zespół uczniów przeprowadził debatę na temat „Bank centralny, a inflacja – kto zyskuje, a kto traci na inflacji”. Uczestnikami debaty byli uczniowie klas drugich i trzecich oraz Ewa Wiśniewska i Aleksandra Zagroba. Naprzeciwko siebie usiedli zwolennicy i przeciwnicy inflacji. Debata przyjęła formę „za i przeciw”. Po wymianie argumentów wyświetlono film przygotowany przez uczniów klasy 4TDP „Proces Pani Inflacji” https://www.youtube.com/watch?v=LbfRGZS_5lQ, po projekcji którego odbyło się głosowanie: kto jest za, a kto przeciw inflacji. 

           Film z DEBATY - pod linkiem  https://www.youtube.com/watch?v=fzzxxm8846c

          Debata 

          Warsztaty NBP

          Lekcja z ekonomią