• Super akcja, w super Szkole

     • 22.11.2021 (w pierwszym Dniu obchodów Dni Honorowego Krwiodawstwa) w Zespole Szkół Zawodowych im. M. Skłodowskiej Curie w Płocku czyli w „Elektryku” odbyła się akcja poboru krwi w mobilnym punkcie.

      Młodzi Krwiodawcy podzielili się bezcennym darem. Jedni zrobili to po raz pierwszy, inni kolejny raz a jeszcze inni promowali krwiodawstwo oczekując na swoją 18-stkę.

      Dziękujemy Wam Krwiodawcy za to, że podzieliliście się tym co najcenniejsze. Dziękujemy Dyrekcji Szkoły oraz Pani Pielęgniarce Agnieszce Palusińskiej za to, że od wielu lat Szkoła daje przykład jak dzielić się dobrem.

      Podziękowania kierujemy do Pracowników Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie Oddział Terenowy w Płocku za kolejną wspólną akcję HDK.

      Zadanie dofinansowane ze środków Miasta Płocka.

     • Międzynarodowy Tydzień bez Elektrycznych Śmieci

     • Fundacja Odzyskaj Środowisko zaprasza przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz studentów na wyjątkowe wydarzenie online! Tydzień bez Elektrycznych Śmieci to pięć dni zdobywania wiedzy inaczej niż zawsze. Wyruszymy w podróż autem na elektryczne śmieci, zgłębimy tajniki czerwonego pojemnika, odtańczymy pszczeli taniec, zagramy w Milionerów w profesjonalnym zakładzie przetwarzania  i odkryjemy w sobie artystyczne zdolności w ramach warsztatów trash art. Wydarzenie potrwa od 22 do 26 listopada. Patronat honorowy objęła nad nim Politechnika Świętokrzyska.

      Poniedziałek

      Czerwony Pojemnik i dinozaury na początek!

      Inauguracja wydarzenia będzie miała  miejsce w Centrum Geoedukacji w Kielcach. Co łączy prehistoryczne dinozaury z pszczołami? Kiedy narodziło się pojęcie ekologii? W jaki sposób zamienić elektryczne śmieci w przestrzenną makietę Ziemi z przyszłości? Otwarciu wydarzenia będą towarzyszyć warsztaty na żywo z tworzenia wyjątkowych dzieł sztuki! Udowodnimy, że każdy może zostać artystą. W dalszej części wyjątkowy pokaz lektorski i konkurs recytatorski.  W specjalnym pokazie lektorskim zaprezentujemy wiersz autorstwa Marty Iwańskiej- Siwek o tym , czym jest czerwony pojemnik i jaka jest jego rola w miastach uczestniczących w projekcie Elektryczne Śmieci. Jednocześnie ogłosimy konkurs na najlepiej wyrecytowany wiersz. Zwycięzca konkursu recytatorskiego otrzyma cenną nagrodę.


      Wtorek

      Kierunek trash art!

      Warsztaty na żywo z tworzenia wyjątkowych dzieł sztuki! Udowodnimy, że każdy może zostać artystą. Będziemy wspólnie tworzyć piłeczki sensoryczne z elektrycznych śmieci oraz…

      Środa

      Czas na PODRÓŻ!

      Ruszamy w trasę naszym samochodem z pszczołami. Będziemy śledzić każdy ruch naszego pojazdu. Poszukamy odpowiedzi na pytanie co się dzieje z elektrycznymi śmieciami, które trafiają do czerwonych pojemników np. w Rzeszowie. Będzie można z bliska przyjrzeć się rozładunkowi samochodu, zobaczyć instalacje np. do recyklingu lodówek oraz przekonać się na czym właściwie polega recykling.


      Czwartek

      Pszczoły w mieście i … nie tylko!

      Mini wykład o sekretach z życia pszczół. Co widzą pszczoły? Jak trafiają do swojego ula? Czy w zimie nie są głodne? Dlaczego tańczą? Dodatkowo: PSZCZELI TANIEC —  warsztaty taneczne dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych poprowadzi profesjonalny instruktor tańca i choreograf.


      Piątek

      Kto pyta… wie lepiej!

      Na pytania o recykling, elektryczne śmieci oraz o instalacje i nasze zakłady będzie można na żywo pytać naszych ekspertów.
      Zapraszamy na kanał YouTube Szkolnego Centrum Recyklingu oraz na profil Facebook Szkolnego Centrum Recyklingu.

      Szkolne Centrum Recyklingu — Facebook

      Szkolne Centrum Recyklingu — YouTube

      Szkolne Centrum Recyklingu

      Szkolne Centrum Recyklingu to nowoczesna platforma edukacyjna, na której uczniowie i nauczyciele znajdą gotowe scenariusze lekcji, bajki edukacyjne, artykuły, filmy, infografiki oraz prezentacje multimedialne poświęcone szeroko rozumianej ochronie środowiska naturalnego.

     • 800 080 222 — całodobowa bezpłatna infolinia dla dzieci, młodzieży, rodziców i pedagogów

     • Od 1 października 2019 r. działa nowa całodobowa, bezpłatna, ogólnopolska infolinia dla dzieci, młodzieży i ich opiekunów. Pod numerem telefonu 800 080 222 dzieci, młodzież, ale także rodzice, nauczyciele i pedagodzy będą mogli uzyskać profesjonalną pomoc doświadczonych psychologów, pedagogów i prawników.

      Pod bezpłatny numer telefonu będzie mogła zadzwonić każda młoda osoba mająca problemy w domu, w szkole czy też w relacjach rówieśniczych. Jak pokazują statystyki młodzi ludzie coraz częściej zapadają na depresje i nerwice. Wielu z nich pada ofiarą przemocy i agresji – słownej i fizycznej ze strony rówieśników i dorosłych, są coraz bardziej samotni, często nie mają z kim porozmawiać o swoich problemach. Dzięki nowej infolinii będą mogli skontaktować się ze specjalistami z Fundacji 24 godziny na dobę i otrzymać fachowe wsparcie w najtrudniejszych sytuacjach.

      Dynamicznie rozwijający się świat, przemoc w internecie, zmiany społeczne, których nie rozumieją nawet dorośli, mogą wydawać się przytłaczające dla młodych ludzi. Wiele negatywnych zjawisk społecznych – cyberprzemoc, zaburzenia odżywiania, zażywanie substancji psychoaktywnych, samookaleczanie to całkiem realne problemy, które wymagają interwencji specjalisty. Konsultanci ITAKI są gotowi do świadczenia pomocy nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Każda osoba potrzebująca pomocy będzie mogła zgłosić się po wsparcie.

      W ramach działań infolinii pracownicy Fundacji świadczą również wsparcie osobom dorosłym, opiekunom i nauczycielom, którzy mają problemy z dorastającymi dziećmi.

      Wszystkie działania są realizowane bezpłatnie i anonimowo. Specjaliści Fundacji ITAKA to doświadczeni psychologowie, pedagodzy i prawnicy, którzy udzielają porad zarówno przez telefon, czat jak i e-mail. Pełen wykaz dyżurów można znaleźć na oficjalnej stronie projektu: www.liniadzieciom.pl

      Nowy numer telefonu został uruchomiony na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej ze środków z Narodowego Programu Zdrowia. Realizatorem części projektu na uruchomienie linii pomocowej jest Fundacja ITAKA – Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych.

      Źródło: Fundacja ITAKA Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych [dostęp: 2021-11-19T08:25+01:00]

     • Międzynarodowy Dzień STEAM

     • Serdecznie zapraszamy na bezpłatną konferencję, której celem jest prezentacja trendów i rozwiązań związanych z kształtowaniem kompetencji przyszłości w Polsce i na świecie. Konferencja została podzielona na bloki tematyczne takie jak: Przyszłości STEAM Lab, STEAM-owe Przedszkole, STEAM-owa Szkoła, STEAM-owy Uniwersytet, STEAM w kształceniu nauczycieli.

      Szczegóły dostępne na stronie Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli [dostęp: 2021-11-12T10:40+01:00]

     • Ogólnopolskie szkolenie „Dziecko z cukrzycą”

     • Szanowni Państwo,

      Serdecznie zapraszam Państwa do włączenia się do kampanii informującej o objawach cukrzycy typu 1 u dzieci, zorganizowanej przez Polskie Towarzystwo Chorób Autoimmunologicznych.

      Jako lekarz praktyk kierujący największym ośrodkiem diabetologii dziecięcej w województwie mazowieckim w DSK-UCK WUM z wielkim niepokojem obserwuję ponad 10% wzrost liczby dzieci przyjmowanych z kwasicą ketonową przy rozpoznaniu cukrzycy typu 1. Obecnie hospitalizujemy rocznie około 40% dzieci w cukrzycowej kwasicy ketonowej, wiele z nich w bardzo ciężkim stanie, tak złych wyników wcześniej nie notowaliśmy. Cukrzycowa kwasica ketonowa zagraża życiu dziecka, może powodować uszkodzenia wielonarządowe, obrzęk mózgu. Po wyleczeniu ciężkiej kwasicy ketonowej dziecko może cierpieć na zaburzenia poznawcze lub inne dolegliwości. 

      Chciałabym prosić Państwa o zwiększenie czujności, dopytywanie o objawy cukrzycy i kontrolowanie glikemii szczególnie gdy dziecko zgłasza poliurię, polidypsję, osłabienie i ubytek masy ciała, a także objawy ketozy ból brzucha, wymioty czy oddech Kussmaula. Dodatkowa choroba (w tym zakażenie COVID-19) zwiększa zapotrzebowanie na insulinę i może spowodować pojawienie się pełnych objawów cukrzycy. Chorują też niemowlęta poniżej 1. roku życia, te dzieci szczególnie szybko  rozwijają kwasicę ketonową. Otyłość zwiększa ryzyko cukrzycy typu 1 u dziecka a ubytek masy ciała zwykle nie budzi niepokoju Rodziców.

      Jedyną metodą redukcji częstości cukrzycowej kwasicy ketonowej jest wczesna diagnoza cukrzycy. Publikacje wskazują na istotną rolę kampanii informujących o objawach cukrzycy w poradniach pediatrycznych i placówkach oświatowych na redukcję częstości kwasicy ketonowej wśród dzieci z nowo rozpoznaną cukrzycą typu 1 (np. badanie niemieckie redukcja z 28% na 19%). Wyedukowani Rodzice często sami potrafią wysunąć podejrzenie cukrzycy u swojego dziecka.

      W celu przyspieszenia diagnozy cukrzycy i redukcji ryzyka cukrzycowej kwasicy ketonowej zwracam się do Państwa z prośbą o szerzenie informacji o objawach cukrzycy typu 1 wśród Rodziców i dzieci.                        Problem jest szczególnie istotny w czasie pandemii COVID-19, która utrudnia Rodzicom dostęp do placówek medycznych. 

      W załączeniu przesyłam Państwu plakat i ulotki informujące o objawach cukrzycy typu 1 u dziecka z prośbą o umieszczenie w miejscu widocznym dla Rodziców i dzieci. 

      Cukrzyca typu 1 może dotknąć każdego z nas, choroba pojawia się nagle i niespodziewanie. Jeszcze nie potrafimy zapobiec zachorowaniu, ale z pewnością potrafimy szybciej postawić prawidłową diagnozę. 

      Z poważaniem

      Prof. dr hab. med. Agnieszka Szypowska
      Konsultant Wojewódzki w dziedzinie diabetologii

    • Logo Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku
     • Warsztaty pt. „Wypalenie zawodowe nauczyciela”

     • Szkoła Wyższa im. Pawła Włodkowica w Płocku organizuje bezpłatne warsztaty dla nauczycieli ze szkół płockich pt. „Wypalenie zawodowe nauczyciela”. Odbędą się one 25 listopada 2021 r. (czwartek) w Szkole Wyższej im. Pawła Włodkowica w Płocku,  al. Kilińskiego 12, 09-402 Płock w godzinach 13:00–18:00.

      Celem organizowanych warsztatów jest podniesienie kompetencji zawodowych i osobistych nauczycieli. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z przyczynami i objawami wypalenia zawodowego oraz sposobami radzenia sobie z problemem. Nauczyciele to grupa zawodowa, w której kompetencje stanowią wyznacznik funkcjonowania człowieka w rzeczywistych sytuacjach życiowych. Ciągłe doskonalenie wiedzy i umiejętności oraz rozwój osobowości wpisuje się w ideę uczenia się przez całe życie. Ma to bezpośrednie przełożenie na podnoszenie jakości pracy całej szkoły.

      Warsztaty poprowadzi prof. SWPW dr hab. Małgorzata Kamińska — Dziekan Kolegium Studiów Pedagogicznych i Wychowania Fizycznego, pedagożka z wieloletnim doświadczeniem, naukowo zajmująca się środowiskiem zawodowym i pracą codzienną nauczycieli.

      Ukończenie warsztatów zostanie potwierdzone certyfikatem uczestnictwa.

      Zgłoszenie odbywa się drogą mailową na adres: kariera@wlodkowic.pl do dn. 20.11.2021 r.

      W treści maila prosimy podać: imię i nazwisko uczestnika, reprezentowaną placówkę oraz telefon kontaktowy. Ze strony SWPW w Płocku informacji udziela Katarzyna Sowa tel. (24) 366 41 14.

      Ze względu na warsztatowy charakter przedsięwzięcia liczba miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.

      Na warsztatach będzie obowiązywał reżim sanitarny: noszenie maseczek, wietrzenie pomieszczeń oraz zachowanie bezpiecznej odległości.

     • Wielka Lekcja Obywatelska

     • Już 9 listopada organizujemy dla Was Wielką Lekcję Obywatelską! Co to takiego?
      Razem z samorządowcami z całej Polski, w tym samym czasie, na żywo, na naszych profilach w mediach społecznościowych #MyOSamorządzie porozmawiamy z Wami — mieszkańcami.

      My samorządowcy opowiemy Wam, jak funkcjonuje i działa państwo, jaką rolę pełnią gminy, miasta, powiaty i województwa w życiu każdego z nas. Opowiemy także, jak konstruuje się budżety oraz skąd pozyskujemy środki na inwestycje.

      Porozmawiamy także o zasadach demokratycznego państwa prawa: praworządności, trójpodziale władz, niezawisłości sądownictwa, prawach człowieka, ochronie praw i wolności obywatelskich. Pokażemy, jak działa państwo prerogatywne — przeciwieństwo państwa prawa. Opowiemy, jak każdy z nas może się włączyć i mieć wpływ na funkcjonowanie lokalnej wspólnoty, jaką jest Miasto #Płock.

      Więcej informacji można znaleźć na stronie Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej [dostęp: 2021-11-08T15:35+01:00].

     • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka

     • Uprzejmie informujemy, że ogólnopolska infolinia dla dzieci i młodzieży oraz ich opiekunów POMAGAMY (800 800 605) od 1 listopada br. zastąpiona będzie telefonem zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Nowy bezpłatny numer, pod którym dzieci i młodzież będą mogły otrzymać wsparcie psychologiczne, to 800 12 12 12. Telefon i czat internetowy będą czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Czat nie wymaga logowania oraz instalowania żadnej aplikacji. Połączenia telefonicznie nadal pozostaną bezpłatne, a rozmówcy będą mieli zapewnioną dyskrecję i anonimowość.

      Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu?

      Stałeś się celem ataku w internecie, jest hejt na Ciebie, ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie?

      Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać?

      Nie jesteś sam! Zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl

      Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiasz ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać całkowicie anonimowy. Nikt się nie dowie o tej rozmowie, ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi. Eksperci z Telefonu Zaufania pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, gdzie znaleźć konkretne wsparcie.

      Nie czekaj, nie trać czasu, pomóż sobie — zadzwoń 800 12 12 12.

      Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.

      Uwaga! Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

      Do dziecięcego telefonu zaufania najczęściej zgłaszane są sprawy dotyczące przemocy, problemów emocjonalnych, w relacjach rówieśniczych, szkolnych i rodzinnych oraz wynikających z okresu dorastania. Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania prowadzi także edukację upowszechniającą prawa dziecka poprzez spotkania oraz zajęcia edukacyjne.

      Umiejscowienie Dziecięcego Telefonu Zaufania w strukturach Biura Rzecznika Praw Dziecka umożliwia jego konsultantom możliwość zajmowania się problemem, monitorowanie sytuacji oraz organizowanie dalszej pomocy w oparciu o współpracę z wieloma instytucjami.

      Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka swoją działalność rozpoczął 20 listopada 2008 roku. Telekomunikacja Polska (obecnie Orange) jako operator telekomunikacyjny i firma zaangażowana społecznie w pomoc dzieciom zdecydowała się wspomóc Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzięki tej współpracy wszyscy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów. Numer 800 12 12 12 jest udostępniony na zasadach niekomercyjnych. Czat nie wymaga logowania i nie trzeba instalować żadnej aplikacji.

      źródło: https://brpd.gov.pl/dzieciecy-telefon-zaufania-rzecznika-praw-dziecka/ [dostęp: 2021-11-02T15:15+01:00]

    • Logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej
     • Pismo Mazowieckiego Państwowego Inspektora Sanitarnego

     • W związku z rosnącą liczbą ognisk COVID-19 w placówkach edukacji, opieki i wychowania dla dzieci i młodzieży, i co za tym idzie, wzmożonym nadzorem organów Inspekcji Sanitarnej nad potwierdzonymi przypadkami zakażeń wirusem SARS-CoV-2 wśród uczniów, nauczycieli, wychowawców i innych pracowników placówek oświatowych, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny przekazuje poniżej zasady przeprowadzania badań w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 osób z bliskiego kontaktu z osobami zakażonymi w ww. placówkach.

      Osoby (dorośli i dzieci), które miały kontakt z zakażonym SARS-COV-2:

      • niezaszczepione i nie w pełni zaszczepione — podlegają kwarantannie, w trakcie której, o ile wystąpią objawy chorobowe, powinny być zbadane w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 na podstawie skierowania lekarza POZ. W przypadku, gdy objawy nie występują, wskazane jest badanie RT-PCR w ramach nadzoru epidemiologicznego wykonane w 7 dniu od kontaktu z zakażonym, na podstawie zlecenia wystawionego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego;
      • zaszczepione — zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa nie podlegają kwarantannie i pozostają pod nadzorem epidemiologicznym, podczas którego możliwe jest także wykonanie badania RT-PCR osobie bezobjawowej w 7 dniu od kontaktu z zakażonym, na podstawie zlecenia wystawionego przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.

      Osoby dorosłe i rodzice dzieci mogą uzyskać zlecenie, o którym mowa powyżej, za pośrednictwem infolinii 222 500 115. Badanie jest bezpłatne. Uzyskanie wyniku negatywnego
      nie zwalnia jednak z kwarantanny związanej z kontaktem z osobą zakażoną.

      Ponadto Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w ramach prowadzonych dochodzeń epidemiologicznych, w związku ze stwierdzeniem przypadku/przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w placówkach oświatowych, niezbędne jest przekazywanie informacji osobom zarządzającym o konieczności zgłoszenia się do lekarza POZ wszystkich osób (pracowników, uczniów, podopiecznych), u których wystąpią objawy infekcji, niezależnie od stanu ich zaszczepienia p/COVID-19, także w przypadku nieustalonego kontaktu z zakażonym, w celu wykonania badania w kierunku zakażenia wirusem SARS-COV-2. Do czasu uzyskania wyniku osoby te przebywają na tzw. kwarantannie zleceniowej, która jest nakładana automatycznie, także na osoby zaszczepione.

      Pismo Mazowieckiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w sprawie badań SARS-Cov-2 w placówkach oświatowych (znak pisma: NEZ.9011.1749.2021) [364 KiB]

    • Logo Rzecznika Praw Dziecka
     • Konkurs Rzecznika Praw Dziecka na najciekawsze prace plastyczne o prawach dziecka

     • Rowery, zestawy do darta, namioty, sprzęt do gry w badmintona i ping-ponga, piłki, koszulki sportowe, ale także czytniki e-booków i słuchawki bezprzewodowe… Takie są nagrody w tegorocznym konkursie Rzecznika Praw Dziecka na najlepsze prace plastyczne o tematyce związanej z prawami dziecka. Prace można tworzyć w dowolnej technice.

      Zeszłoroczny konkurs ogłoszony dla wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w związku z Ogólnopolskim Dniem Praw Dziecka – obchodzonym corocznie 20 listopada, ustanowionym uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 7 listopada 2014 r. dla upamiętnienia 25. rocznicy przyjęcia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o prawach dziecka – cieszył się ogromnym powodzeniem. Do Biura Rzecznika nadesłano ponad 3,5 tysiąca prac – wszystkie piękne, wszystkie wspaniałe i komisja konkursowa miała wielki problem z wyłonieniem zwycięzców.

      W tym roku koronawirus niestety nie odpuszcza i zapewne nie odbędą się plenerowe zabawy i festyny z okazji obchodów dnia praw dziecka. Dlatego w tym roku Rzecznik Praw Dziecka ponownie ogłasza konkurs plastyczny dla wszystkich uczniów w Polsce. Tym razem główne nagrody są sportowe.

      Szkoły zainteresowane udziałem w konkursie powinny do dnia 17 grudnia 2021 r. zgłosić swój udział, przesyłając wypełniony formularz zgłoszenia oraz skany lub zdjęcia wybranych prac plastycznych wraz z imieniem i nazwiskiem autora (lub autorów) i informacją o kategorii wiekowej – na adres email: konkurs@brpd.gov.pl.

      Każda szkoła może nadesłać maksymalnie 3 prace plastyczne autorstwa uczniów w każdej z kategorii wiekowych (najlepsze zdaniem osób oceniających prace na poziomie szkoły). Organizatorzy ustalili trzy kategorie wiekowe. Dwie dotyczą szkół podstawowych: kl. I-IV, kl. V-VIII, jedna przeznaczona jest dla szkół ponadpodstawowych. Prace będą oceniane osobno dla każdej kategorii wiekowej. Prace mogą być wykonane dowolną techniką i w dowolnym formacie.

      Spośród nadesłanych zgłoszeń 3-osobowa komisja konkursowa, powołana przez Rzecznika Praw Dziecka wybierze po maksymalnie 20 najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej, które zostaną poddane szczegółowej ocenie, w celu wybrania trójki laureatów w każdej kategorii wiekowej oraz pozostałych wyróżnionych prac.

      Komisja ogłosi decyzję do 10 stycznia 2022 r.

      Zwycięzcy – wybrani przez Komisję autorzy najlepszej pracy w każdej kategorii wiekowej – otrzymają za pośrednictwem swojej szkoły zestawy nagród rzeczowych zwycięzcy, ufundowane przez Biuro Rzecznika Praw Dziecka. Zestawy nagród rzeczowych zwycięzcy będą obejmowały: rower, namiot plażowy, czytnik e-booków, słuchawki bezprzewodowe, ręcznik sportowy, zestaw do gry w badmintona, zestaw do gry w ping-ponga, piłkę, koszulkę sportową, czapkę z daszkiem.

      Laureaci – wybrani przez Komisję autorzy dwóch pozostałych najlepszych prac w każdej kategorii wiekowej – otrzymają za pośrednictwem swojej szkoły zestawy nagród rzeczowych laureata: zestaw do darta, namiot plażowy, czytnik e-booków, słuchawki bezprzewodowe, ręcznik sportowy, zestaw do gry w badmintona, zestaw do gry w ping-ponga, piłkę, koszulkę sportową, czapkę z daszkiem.

      Autorzy pozostałych 10 prac wybranych jako wyróżnione otrzymają zestawy nagród rzeczowych wyróżnionego: czytnik e-booków, słuchawki bezprzewodowe, ręcznik sportowy, zestaw do gry w badmintona, zestaw do gry w ping-ponga, piłkę, koszulkę sportową, czapkę z daszkiem.

      Szczegóły konkursu, formularze zgłoszenia oraz regulamin można znaleźć pod adresem https://brpd.gov.pl/2021/10/29/wielki-konkurs-rzecznika-na-najciekawsze-prace-plastyczne-o-prawach-dziecka/ [dostęp: 2021-11-04T09:40+01:00]

    • Logo Głównego Inspektoratu Weterynarii
     • Szczepienia ochronne lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w województwie mazowieckim

     • Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że w dniach 15-30 listopada 2021 r. przeprowadzona zostanie akcja szczepień ochronnych lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

      Szczepienia odbędą się w następujących powiatach: powiat białobrzeski, powiat garwoliński, powiat grójecki, powiat lipski, powiat kozienicki, powiat miński, powiat nowodworski, powiat legionowski, powiat otwocki, powiat piaseczyński, powiat pruszkowski, powiat grodziski, powiat przysuski, powiat pułtuski, powiat radomski i m. Radom, powiat szydłowiecki, m. st. Warszawa, powiat wołomiński, powiat warszawski zachodni, powiat wyszkowski, powiat zwoleński.

      Do szczepienia będzie użyta szczepionka doustna Lysvulpen w formie „przynęty” zawierającej żywy atenuowany szczep wirusa wścieklizny. Przynęty – z zawartością płynnej szczepionki w kapsule (blister) – zostaną zrzucone z samolotu oraz wyłożone ręcznie na tereny kompleksów leśnych, łąk i pól z pominięciem akwenów wodnych, dróg oraz obszarów zabudowanych.

      Pismo Zastępcy Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii [116 KB]