Akredytacja Erasmusa w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe
Miło nam poinformować, że Nasza szkoła otrzymała akredytację do programu Erasmus+ w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe na lata 2024–2027!
Numer akredytacji: 2023-1-PL01-KA120-VET-000188114
Do konkursu wniosków w ramach akcji KA120 w programie Erasmus+ w październiku 2023 r. przystąpiło 237 szkół, z których akredytację otrzymały 54 szkoły. Wniosek napisany przez panią Małgorzatę Jeziorską przy współpracy z Dyrektorem Szkoły ulokował się na 3 miejscu wniosków przeznaczonych do akredytacji. Jest to bardzo dobry wynik, potwierdzający profesjonalizm szkoły jako wnioskodawcy.
Uzyskanie certyfikatu Akredytacji w programie Erasmus+ to zapewnienie, że nasza instytucja jest wiarygodna i posiada odpowiednie doświadczenie oraz zasoby, aby skutecznie realizować projekty w wymiarze międzynarodowym.
Co daje otrzymana akredytacja uczniom i nauczycielom naszej szkoły?
Przyznanie Akredytacji jest gwarancją regularnego otrzymywania dofinansowania na działania związane z mobilnością w ramach programu Erasmus do roku 2027.
Najważniejszą informacją jest tutaj to, że uczniowie będą mogli uczestniczyć w grupowej mobilności, czyli będą mogli odbywać praktyki zawodowe w innych państwach. Poznają specyfikę i organizację pracy w danej branży, najnowsze urządzenia i technologie, a także zdobędą wiedzę z zakresu funkcjonowania różnorodnych podmiotów gospodarczych i unijnego rynku pracy. Nauczyciele zawodu wyjadą na szkolenia branżowe typu Job Shadowing.
Podczas wyjazdów uczniowie będą mieć możliwość podniesienia kompetencji językowych w zakresie języka angielskiego zawodowego i komunikacyjnego oraz podstaw języka kraju partnerskiego, jak i doświadczyć wielu niezapomnianych chwil podczas realizacji programu kulturowego.
W praktykach zagranicznych udział weźmie 90 uczniów oraz 5 nauczycieli zawodu. Miejsce praktyk to Hiszpania oraz Niemcy a naszymi partnerami będą szkoły i firmy związane z branżą IT, elektrotechniką, motoryzacyjną, automatyką i robotyką.
Cele planu Erasmusa w Zespole Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej-Curie w Płocku:
- Uzyskanie przez uczniów nowych kwalifikacji zawodowych związanych z nowoczesnymi technologiami w dziedzinie IT i programowania;
- Uzyskanie przez uczniów nowych kwalifikacji zawodowych związanych z technologiami na rzecz środowiska — budowa e-pojazdów;
- Uzyskanie przez uczniów dodatkowych kwalifikacji związanych z nowoczesnymi technologiami w dziedzinie automatyki;
- Uzyskanie przez uczniów kwalifikacji zawodowych związanych z technologiami na rzecz środowiska — pozyskiwanie energii ze słońca;
- Poszerzenie relacji społecznych i międzykulturowych oraz kompetencji personalnych i organizacyjnych;
- Zwiększenie wśród uczniów atrakcyjności na rynku pracy, mobilności i pobudzenie potrzeby kształcenia i doskonalenia zawodowego oraz idei uczenia się przez całe życie;
- Podniesienie jakości procesu kształcenia w Zespole Szkół Zawodowych im. Marii Skłodowskiej Curie w Płocku oraz promocja szkoły w lokalnym środowisku;
- Podniesienie kompetencji w posługiwaniu się językiem obcym branżowym oraz językiem obcym w życiu codziennym przez uczniów.
W ramach programu Erasmus plus uczniowie otrzymają bezpłatnie:
- Udział w zagranicznych praktykach zawodowych na terenie Hiszpanii lub Niemiec;
- Kurs języka angielskiego zawodowego oraz hiszpańskiego lub niemieckiego na terenie szkoły;
- Udział w wycieczkach i programie kulturowym w Hiszpanii lub Niemczech;
- Przelot samolotem do Hiszpanii lub przejazd pociągiem do Niemiec;
- Bilety na komunikację na miejscu;
- Zakwaterowanie i wyżywienie;
- Ubezpieczenie;
- Certyfikat od pracodawcy oraz dokument Europass Mobilność potwierdzający zdobyte kwalifikacje uznawany w całej Unii Europejskiej.
Na bieżąco będziemy informować o planowanych wyjazdach i naszych partnerach oraz rekrutacji do udziału w projektach mobilnościowych. Pierwsze mobilności uczniów i kadry zaplanowane są na marzec i maj 2025 roku, ale działania przygotowawcze rozpoczną się już we wrześniu 2024.